Hançerli, Fatih Sultan Mehmet Cd No:155, 55020 İlkadım/Samsun
Turkish English French Russian

Çene Estiği

Çene Estiği

Çene Estetiği
ÇeneÇene Estetiği bireyin yüz yapısına göre çenenin büyütülmesi veya küçültülmesi işlemidir. Çeneye implant yerleştirilmesi otuz dakika ile bir saat arasında sürebilecek bir operasyondur. Bu işlem sırasında, cerrah görüntünüzü iyileştirecek uygun büyüklük ve şekildeki bir implantı seçerek alt çene kemiği üzerindeki bir cebe yerleştirecektir. Bu cebi oluşturacak ve implantın içine yerleştirileceği küçük bir kesi ağız içinde (alt dudak boyunca) ya da çene bölgesindeki derinin hemen altında açılacaktır.

Ameliyattan sonra genellikle şişkinliği ve rahatsızlığı en aza indirgemek amacı ile sargı yapılır. Derideki dikişler beş ila yedi gün içinde alınır. Eğer ameliyat ağız içi kesi ile yapılırsa dikişler kendiliğinden eriyip gidecektir.

Çene Estetiği Ameliyatında İyileşme Süreci Nasıldır?
Ameliyattan etkilenen bölgede bir kaç gün boyunca şişlik ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Gülümseme ve konuşmada geçici bir güçlük çekmeniz normaldir. Yanak ve boyun bölgesinde morluklar da görülebilir. Estetik cerrahınız size ameliyat sonrası ağız temizliğiniz, beslenme ve hareketleriniz ile ilgili kısıtlamalar hakkında yol gösterecektir.

Elmacık Kemiği İmplantı Ameliyatı;
Elmacık Kemiği implantı ameliyatı genellikle otuz ila kırk beş dakika sürer. Elmacık Kemiği implantları, örneğin yüz germe, alın germe, göz kapağı ameliyatı gibi, başka bir kozmetik müdahale ile beraber yapıldığında, implantlar söz konusu bu işlemler için açılmış kesilerden yerleştirilebilir. Eğer yalnızca elmacık kemiği implantı ameliyatı yapılıyorsa, ya üst dudak içinden ya da alt göz kapağından deri açılarak yapılacaktır. İmplantın yerleşeceği cep bu şekilde oluşturulur ve implant yerleştirilir.

Ameliyat sonrasında rahatsızlığı ve şişkinliği en aza indirgeyebilmek için pansuman uygulanacaktır. Her bir yan etkinin şiddeti ve süresi özellikle de eş zamanlı olarak başka bir estetik müdahale daha yapılıp yapılmadığına bağlı olarak çeşitlilik gösterir.

Elmacık Kemiği İmplantı Ameliyatında İyileşme Süreci Nasıldır?
Estetik cerrahınız sizi ameliyat sonrası bakımda neler yapılması gerektiği ile ilgili olarak bilgilendirecektir. Hareketlerinizde bir kısıtlama gerekeceği gibi beslenme ile ilgili kısıtlamalar da olacaktır. Ameliyat sonrası bakımda yapılması gerekenler, yine, özellikle de eş zamanlı olarak başka bir estetik müdahale daha yapılıp yapılmadığına bağlı olarak çeşitlilik gösterecektir. Ancak ağzınızı ve dudaklarını hareket ettirme kabiliyetinizin geçici olarak zayıflayacağını bilmelisiniz. Ağız içindeki kesileri kapatmak için atılacak dikişler yaklaşık on gün içerisinde kendiliğinden eriyecektir.

Alt Çene Kemiği Ameliyatı;
Alt çene kemiği implantı yapılması yaklaşık bir ila iki saat sürmektedir. İç kesiler her iki alt dudak yanında açılmakta, böylece alt çene implantının yerleştirilebileceği bir cep yaratılmaktadır. Kesilerin kapanması için kendiliğinden eriyen dikişler atılmaktadır.

Alt Çene Kemiği Ameliyatında İyileşme Süreci Nasıldır?
Ameliyatından ardından şişlikler ilk 24 ila 48 saat arasında doruğa ulaşmak sureti ile bazen gözle görülür belirginlikte olabilmektedir. Bu belirgin şişlikler bir kaç günlük bir sürenin ardından yatışacak olsa da, daha uzun süreli hafif şişlikler yüz hatlarınız en son halini alıncaya kadar bir kaç ay daha devam edecektir.

İyileşme sürecinde hareketleriniz ve beslenmenizde kısıtlamalar olacaktır. Gülümseme, konuşma ya da ağzınızı herhangi bir biçimde hareket ettirme kabiliyetiniz ameliyatın ardından bir kaç günden bir kaç haftaya kadar kısıtlanabilir. Estetik cerrahınız iyileşme sürecinizdeki ağız ve diş bakımınız ile ilgili olarak neler yapmanız gerektiğini size açıklayacaktır.

Çene Estetiği Ameliyatında Normale Dönme;
Herhangi bir yüz ameliyatından kısa bir süre sonra daha iyi görünmeye ve hissetmeye başlayabileceğinizi unutmayın. Ancak birkaç hafta boyunca belirli aktivitelerde, özellikle de yüzünüzü sarsacak ya da yüz çarpmaya sebep olacak aktivitelerde bulunmamanız önerilir. Bu hususları estetik cerrahınız ile görüşmeniz iyi olur.

Yeni Görüntünüz;
Birkaç hafta hatta birkaç ay boyunca görüntünüzü doğru bir biçimde değerlendiremeyebilirsiniz. Yeni görüntünüze alışmak için kendinize çokça zaman tanıyın. Birçok kişinin bir yüz implantı ameliyatı geçirdiğinizi fark bile etmediklerini, yalnızca daha iyi göründüğünüzü söylemeleri sizi şaşırtacaktır.

X

Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Doç. Dr. Umut TUNCEL
Saç Ekimi hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki Whatsapp numarasından sorabilirsiniz.