Hançerli, Fatih Sultan Mehmet Cd No:155, 55020 İlkadım/Samsun
Turkish English French Russian

FUE Saç Ekimi

Saç ekimi, saç dökülmesi probleminin çözümü olarak tanımlanabilir. Saç ekimi operasyonu ise hastane ortamında uygulanan mikrocerrahi bir işlemdir. Saç ekiminde normal ameliyattan daha az müdahale yapılarak saç nakli gerçekleştirilir.

Tıbbi olarak erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen androgenetik alopsi yaşayanlar için kalıcı bir çözüm olmakla birlikte; çeşitli saç hastalıkları sebebiyle saç kaybına uğrayanlar ile yara izleri olanlara da uygulanabilir.

Saç ekimi operasyonu, tıbbi olarak erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen androgenetik alopesi yaşayan kişiler için etkili ve kalıcı bir çözümdür ama bunun dışında yara izleri olanlar ya da çeşitli saç hastalıkları ile saç kaybına uğrayan kişiler de bu operasyonu rahatlıkla yaptırabilir.

FUE Saç Ekimi Tasarımı ve Ön Saç Çizgisi

Saç tasarımınızın ve ön saç çizginizin nasıl belirleneceğini, saç yoğunluğunun nasıl belirleneceğini FUE Saç Ekimi uzmanınız tarafından doğru bir şekilde tasarlanmalıdır. Saçınızın ön çizgisinin girinti ve çıkıntılarının nasıl olacağı, saç yoğunluğunun azdan çoğa doğru nasıl artacağını bilmeniz gerekir.

Saç Ekimi uzmanınızı ve merkezinizi referanslara göre seçmenizde, tasarımla ilgili ayrıntılı bilgi alarak Saç Ekimi örneklerini görebilirsiniz.

Saç Köklerinin Çıkış Yönünün Doğru Belirlenmesi

Saç Ekimi operasyonlarında genel olarak 2 farklı teknik kullanılır. Bunlardan biri FUT tekniği, diğeri ise FUE tekniği ile yapılan Saç Ekimi yöntemleridir. Geleneksek teknik olarak kabul edilen FUT tekniği günümüzde çok fazla tercih edilmez. Bunun yerine FUT tekniğine kıyasla çok sayıda avantajı bulunan FUE tekniği çok daha fazla tercih edilir.

FUE Saç Ekimi işleminde genel olarak kafa derisindeki kelleşmenin olduğu bölgeye dökülmeye karşı duyarlı ense bölgesindeki saç köklerinin transfer edilmesiyle gerçekleştirilir. Ense bölgesinden ekilmek üzere alınan saç köklerinin uzunluk ve yönlerine göre doğru bir şekilde ayrıştırılması gerekir. Tüm bu işlem sırasından alınan saç köklerinin herhangi bir şekilde zarar görmemesi çok önemlidir.

Ekilmek üzere alınan saç greftlerinin ayrıştırılmasının tamamlanmasının ardından, kelleşmenin başladığı yani Saç Ekiminin yapılacağı bölgedeki saç kökleri için kanallar açılmaya başlanır. Ayrıştırılan saç kökleri bu açılan kanalların içerisine tek tek yerleştirilir. Saç Ekimi işleminin en önemli aşaması bu kısımdadır. Alanında uzman bir cerrah ekildiği belli olmayacak şekilde doğal görünen başarılı sonuçlar elde edebilir. Tabi bunun için saçın ön çizgisinin, alın çevresindeki yoğunluğunun ve saç kökünün çıkış yönünün doğru bir şekilde yapılmış olması gerekir.

Ekilecek Saç Köklerinin Ense Bölgesinden Alınmasının Nedeni

Ense bölgesindeki saçlar testosterona karşı duyarsız olduğu için dökülmez. Dökülmeye karşı duyarsız olduğu için ense bölgesindeki saç kökleri tercih ediliyor. Farklı bir hastalıktan dolayı ense bölgesindeki saçlar da dökülmüş ya da yetersiz ise bu durumda göğüs gibi vücudun farklı bölgelerinden de saç kökü alınabiliyor.

 

FUE Saç Ekimi İşlemi Sonrası

FUE Saç Ekimi ameliyatının ardından ekilen saç köklerinden çıkan saçlar ortalama bir ay içerisinde dökülür. Bu Saç Ekimi işleminde olması gereken ve beklenen bir süreçtir. Bu dökülme işleminin ardından ekilen saç köklerinde 5 ay içerisinde kalıcı olmak üzere yeni saçlar çıkar.

Kullanılan tekniğin özelliğine göre ekilen saç köklerinin yaklaşık %90’lık bir verimle saç çıkması sağlanır. İlk yıkama işlemi Saç Ekimi merkezinde gerçekleştirilir, ardından hastalara saçlarını nasıl yıkamaları gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi verilir.

FUE Saç Ekimi İşleminde Fiyat Belirleme

FUE Saç Ekimi ameliyatlarında sabit bir ücretlendirme sistemi yoktur. İşlemin fiyatı kişiye göre ve kullanılan tekniğin kalitesine göre değişiklik gösterir. Alınacak ve ekilecek saç kökü miktarı ve uygulanacak işlemin bireyselliği fiyatlandırmada belirleyici rol oynar.

Muayene esnasında Saç Ekimi merkezleri alınması gereken greft miktarı, kullanılması tavsiye edilen teknik ve diğer faktörleri de hesaba katarak Saç Ekimi fiyatını belirler. Hasta bu aşamadan sonra saç ektime işlemine karar verir.

FUE Saç Ekimi Operasyonu

FUE Saç Ekimi Operasyonu

Saç ekiminin gelişimi çok eskilere dayansa da dünyada günümüzdeki gibi saç ekimi 1990’lı yılların ortalarında kullanılmaya başlamıştır. 1990’llarda FUT metodu ile gerçekleştirilen saç ekimi, 2000’lerin başlarında geliştirilen ve 2005 yılından sonra kullanılmaya başlayan FUE yöntemine yerini bırakmıştır. O tarihlerden bu yana küçük yeniliklerle sürekli gelişme göstermiş ama FUE usulünün temel prensipleri değişmemiştir. Günümüzde hâlen en gelişmiş saç ekimi tekniği olarak kullanılmaya devam etmektedir.

FUE, saç ekiminde en son ve en gelişmiş tekniktir. Saç dökülmesi yaşayanlar, FUE tekniğiyle doğal görünümlü saçlara sahip olabilir.

FUE metodunun özelliği az iz bırakması, hızlı iyileşme sağlaması ve başarılı bir operasyon olmasıdır. FUE yönteminin birkaç isimle anılan çeşitleri vardır.

  • Klasik FUE (Mikromotorlu)
  • Robotik FUE
  • DHI Saç Ekim (Choi implanter ile yapılan FUE)
  • Safir FUE (Safir uçla yapılan FUE)

Son yıllarda geliştirilen safir uçlarla uygulanan FUE saç ekimi yöntemi daha başarılı sonuçlar ortaya koyarken bunun sebebi daha pürüzsüz bir materyal olan safir ile açılan kanalların daha hızlı iyileşmesi ve daha az iz bırakmasıdır.

Saç Ekiminde SIFIR Ağrılı Metot!

Saç Ekiminde SIFIR Ağrılı Metot!

Anestezi uzmanı gözetiminde yapılan sedasyonla saç ekimi öncesi lokal anestezi işlemleri bile hissedilmez; böylece daha konforlu, acısız ve ağrısız saç ekimi gerçekleşir. Saç ekimi işlemleri zaten çok ağrılı bir işlem değildir; iğne korkusu olan kişiler için daha konforludur. En az düzeyde hissedilen ağrı, bu metotla neredeyse tamamen sıfıra indirilmiştir.

Sedasyon; kişiye özel ayarlanabilen, etkisi ölçülebilir, sedatif ilaçlarla bütün reflekslerin korunduğu, derinliği kontrollü olarak ayarlanabilen bir uyku hâlidir.

Sedasyon, çocuklarda bile kullanılabilen saç ekiminde ağrıyı sıfır seviyesine indiren bir metottur. Ancak sedasyon hasta tarafından istenmeyebilir. Bu, tamamen kişinin kendi inisiyatifine bırakılmalıdır.

Not: Bu değerlendirmeler kesin olmamakla birlikte hastaya genel olarak bilgilendirme amacıyla yapılacaktır. Tanı, teşhis yerine geçmez.

Saç Ekiminde Temel Aşamalar

Saç ektirme uygulamalarının bütün tekniklerinde temel ilkeler vardır. Bunlar:

1.Saç köklerinin toplanması

  • FUT: Deri kesiti ile saçların topluca alınması
  • FUE: Saç köklerinin teker teker alınması

2. Greftlerin (saç kökleri) özel solüsyonda bekletilmesi

3. Kanalların açılması

4. Köklerin ekilmesi

X

Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Doç. Dr. Umut TUNCEL
Saç Ekimi hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki Whatsapp numarasından sorabilirsiniz.