Hançerli, Fatih Sultan Mehmet Cd No:155, 55020 İlkadım/Samsun
Turkish English French Russian

Gamze Estetiği

Gamze Estetiği

Gamze Estetiği
Yüze karakteristik özellik kazandıran en önemli estetik ünitelerden biri tek veya çift taraflı gamzelerdir. Doğuştan kas yapısındaki (zygomaticus majör) bir anomaliden (kısa olması) doğan bu karizmatik yapılar varyasyon göstererek yüzün farklı alanlarında gözleneceği gibi, çenede veya bedenimizin bel bölgesinde yine çift taraflı olarak (Venüs gamzesi) gözlenebilir. Doğuştan gamzesi olan kişilerin çocukları da gamzeli doğabilir. Doğuştan olan belirgin bir gamze zamanla, kilo alıp vermeye bağlı olarak veya yaşlanınca ortadan kalkabilir.

Gamze estetiği, bu yapıların sonradan elde edilmesi için yapılan cerrahi işlemlere verilen isimlendirmedir. Kas yapılarında işaretleme sonrası ağız içinden yapılan bu uygulama ile, istenen yerde ve büyüklükte tek taraflı veya bilateral gamze oluşturulabilir.

Soru. Gamze estetiği cerrahisi zor mudur, ne kadar sürede gerçekleştirilir?

Gamze estetiği, yanakta işaretleme sonrası ağız içinden yapılan 3-4 mm. lik bir kesi ile ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir. İşlem süresi tek taraf için 10 dakikayı geçmez. Ameliyat sonrası hastadan istenen tek kısıtlama 2 gün boyunca yemek sonrası ağız gargarası ve ağız hijyenine dikkat etmesidir. Hasta, ertesi gün işe dönebilir, spor yapabilir ve seyahate çıkabilir.

Yüz estetiği için ileri belirleyici ve karakteristik özellik taşıyan bu gamzeler, cerrahi işlem sonrası hemen estetik ve işlevsel sonuca ulaşırlar. Kalıcı olan işlemlerin en etkili sonuçları dolgun yanaklı ve gergin bir cilt yapısına sahip kişilerdir. Ameliyat sonrası pansuman ve dikiş alınmasına gerek yoktur.

Not. Ameliyat için her yaş uygundur. Erkekler, özellikle sahne sanatları ile uğraşan ve mesleği kamera karşısında olan erkeklerin gamze estetiğine olan ilgisi daha fazla dikkat çekmektedir.

Yüzün bütünsel değerlendirmesinde kişiye imajında en çok gençlik ve enerji veren yapılar elmacık kemikleridir. Bu yapıların belirginleştirilerek kişinin daha genç görünmesini sağlamak için muhtelif makyaj hilelerine sık başvurulur. Gamze estetiği uygulamaları, elmacık kemiklerinin çok daha belirgin görülmesini sağlayan kalıcı işlemlerdir. Gülme gibi kişinin en mutlu ve iyi halini taşıyan bir duygunun, yüze yansıyan anatomik şekillenmesinde gamze kadar başarılı ve aktif bir başka estetik ünite yoktur.

Gamze estetiği veya dimpleplasty işlemleri diğer tüm estetik amaçlı uygulamalarda olduğu gibi plastik cerrahi uzmanlarınca yapılmalıdır. Öncesi ve sonrası dikkate alındığında en sık karşılaşılan sorunlar, uzman ellerce yapılmayan işlemlere ait yan etkilerdir. Asimetri, yetersiz gamze oluşumu, cilt problemleri bunlar arasında en sık rastlanılan problemler olarak dikkat çeker.

Teknik. Uygulama, ağız içinden yapılan kesi ile çıkarılan kas dahil tam kat dokunun dikişlerle istenen büyüklük ve boyutta cilt üzerinde görünür bir çöküntü oluşturulması mantığına dayanır.

Gamze estetiği, bir anlamda kişiye yegânelik katacak olan bir tür karizma estetiğidir. Uluslararası seyahatlerde pasaport kimliğinize işlenen biyometrik yüz profilinizi değiştirerek size kalıcı bir değişim ve dönüşüm sağlar. Kadınlarda bel bölgesinde çift taraflı olarak oluşturulan gamzelere “Venüz gamzesi” adı verilir ve bu gamze yanak gamzesinden farklı olarak dikişle değil Vaser liposakşınla oluşturulur. Erkeklerde istenen ilave gamze yeri çenedir ve bu bölgede istenen uygulama ise çene yarığı (Chin cleft) oluşturulmasıdır.

Ünlüler. Miranda Kerr, Kirsten Dunst, Hilary Duff, Josh Holloway, Harry Styles, Joseph Gordon-Levitt, Brad Pitt, Eric Dane, Orlando Bloom, Hugh Jackman, Matthew McConaughey, Bradley Cooper, Eddie Cibrian, Mario Lopez, Tuna Kiremitçi, İclal Aydın..

X

Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Doç. Dr. Umut TUNCEL
Saç Ekimi hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki Whatsapp numarasından sorabilirsiniz.