Hançerli, Fatih Sultan Mehmet Cd No:155, 55020 İlkadım/Samsun
Turkish English French Russian

Meme Küçültme Ameliyati

Meme Küçültme Ameliyati

Meme küçültme gelişimsel veya sonradan kilo alma, doğum sonrası sarkma ve büyüme gibi nedenlerle ortaya çıkan kadınlarda sırt ve omuz ağrısı ile postür bozukluğuna yol açabilen br patoloji olarak karşımıza çıkar. Bu durumlarda meme küçültme endikasyonu ortaya çıkmış demektir.

Meme Küçültme Estetiği Kimlere Yapılabilir?
Meme küçültme estetiği klinik pratikte aşırı kilo alma ya da doğum sonrası meme boyutları büyümüş olan, bu nedenle duruşunda ve sosyal yaşantısında zorluk yaşayan, sırt ve boyun ağrılarından muzdarip olan bayanlara yapılmaktadır. Bazı nadir hallerde gelişimsel bir rahatsızlık olan gigantomasti /aşırı büyük meme de denilen bşr durumdan dolayı çok daha erken yaşlarda da yapılması durumu söz konusudur.

Meme Küçültme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?
Yapılacak fizik muayenede meme boyutları ve sarkma düzeyi belirlenir. Operasyon için gerekli testler ve konsültasyonların ardından genel anestezi altında operasyon gerçekleştirilir. Ameliyat öncesi yapılan ölçümlere göre operasyon planlanacaktır. Bu ölçümlere göre kesinin ne şekilde yapılması gerektiği, hangi tip kesi yapılacağı, meme başının yukarı doğru taşınıp taşınmayacağı, meme başı etrafındaki renkli dokunun küçültülme ihtiyacı, meme başının yukarıya hangi teknikle taşınacağı gibi planlamalar yapılır. Genelde içeride kan toplanmasını önleyen drenler olacaktır. Hastanede bir gece kalınır. Drenler 3-5. gün alınır. Genelde eriyen dikişler konur. Aksi halde dikişler 15. Gün alınmalıdır.

Meme Şeklini Ne Kadar Süre Korur?
Yapılan operasyondan sonra spor ve diyet ile oluşturulan meme şekli ve boyutu çok uzun yıllar korunabilir. Yeniden aşırı kilo alımı ya da gebelik süreci yaşandığında belli bir süre sonra bir revizyon ihtiyacı doğabilir.

Göğüs Küçültme Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci
Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında  ilk 4-6 hafta ağır kaldırmamalı, 2 hafta itibariyle de iz kremine başlanmalıdır. 4-6 hafta kadar özel üretilmiş meme korseleri kullanmalıdır. 10.gün itibariyle normal iş ve sosyal yaşantınıza dönmeniz mümkündür.

X

Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Doç. Dr. Umut TUNCEL
Saç Ekimi hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki Whatsapp numarasından sorabilirsiniz.